Dzevad Habibija

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women Under 20 2
Iran 5
Russia 1
Spain 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Iran 1
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Katawut Hankampa (THA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Akbar Usmonov (UZB) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Iran Women 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Ramos Barragán (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Cristiane de Souza (BRA) 5
Massimiliano Neri (ITA) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5