Jose Maria Pazos Mendez Pulpis

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Spain 3
Thailand 1
Thailand Women 2

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Kazakhstan 4
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Kazakhstan 4
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Kazakhstan 4
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Kazakhstan 4
Spain 5
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 3
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 3
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 3
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 3
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 5
Massimiliano Neri (ITA) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2