Seyed Sadreddin Moosavi

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 4
Italy 3
Spain 2
Argentina 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Hungary 2
Iran 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Hungary 2
Iran 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Hungary 2
Iran 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Hungary 2
Iran 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Hungary 2
Iran 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran Under 20 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran Under 20 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran Under 20 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran Under 20 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Brazil Women 2
Iran Under 20 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Iran 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Iran 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Iran 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Iran 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Iran 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 4

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1