Emmanuel Braud

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 3
Iran 2
France 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Portugal 3
Morocco 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Portugal 3
Morocco 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 5
Portugal 3
Morocco 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 5