Chawtru Ahingsaka

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 1
Argentina 4
Iran 3
Thailand Women 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 2
Spain Under 19 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Portugal 2
Spain Under 19 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 3
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 3
Russia Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1