Pavel Aleshin

Aleshin

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 5
Spain 4

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Czech Republic 4
Morocco 5
Russia 3
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Duje Maretic (CRO) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Jani Korpela (FIN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Cristiane de Souza (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Massimiliano Neri (ITA) 4
Alexander Ratych (UKR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Budstar FSF (UKR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3