Kirill Zemskov

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 3
Russia Women 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Deives Moraes (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 1
Russia 4
Russia Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Wilson Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Wilson Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Wilson Sabóia (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Iran Under 20 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Russia 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1