Cristi Vornicu

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 3
Spain 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Portugal 5
Russia 1
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Portugal 5
Russia 1
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Portugal 5
Russia 1
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Portugal 5
Russia 1
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Portugal 5
Russia 1
Spain Under 19 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Czech Republic 3
Kazakhstan 5
Portugal 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Czech Republic 3
Kazakhstan 5
Portugal 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Czech Republic 3
Kazakhstan 5
Portugal 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Czech Republic 3
Kazakhstan 5
Portugal 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Czech Republic 3
Kazakhstan 5
Portugal 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Jani Korpela (FIN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3