Francesco Dell'Orco

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Thailand 1
Argentina 4
Iran 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Deives Moraes (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3