Francesco Dell'Orco

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Darika Peanpailun (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Darika Peanpailun (THA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Darika Peanpailun (THA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Darika Peanpailun (THA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Darika Peanpailun (THA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 4
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Alexander Ratych (UKR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4