Abdol Hossein Parnow

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 4
Iran 3
Slovenia 2
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 4
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 4
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 4
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan Under 20 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan Under 20 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan Under 20 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Cristiane de Souza (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Budstar FSF (UKR) 2
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4