Max Tjaden

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
France 2
Iran 1
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2
Russia 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Portugal 3
Russia 2
Spain 1
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Portugal 3
Russia 2
Spain 1
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Portugal 3
Russia 2
Spain 1
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1