Max Tjaden

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 2
Spain 3
Thailand 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 4
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 4
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 4
Iran 1
France 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Portugal 3
Spain Under 19 5
Spain Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Marta Balbuena (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4