Laura Orjuela

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Iran 1
Spain 4
Thailand 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 4
Spain 3
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 4
Spain 3
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 4
Spain 3
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 4
Spain 3
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 5
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 4
Spain 3
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 2
Iran 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 2
Iran 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 2
Iran 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 2
Iran 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 2
Iran 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Portugal 2
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Barça (ESP) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 5
Massimiliano Neri (ITA) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4