Rui Guimarães

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Thailand 2
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Iran 2
Portugal 4
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Iran 2
Portugal 4
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Iran 2
Portugal 4
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Iran 2
Portugal 4
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Iran 2
Portugal 4
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 1
Iran 2
Argentina Under 20 4
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3