Rui Guimarães

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2