Javier Lorente Peñas

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Thailand 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Kazakhstan 5
Portugal 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Kazakhstan 5
Portugal 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 1
Kazakhstan 5
Portugal 3
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 1
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4