Javier Lorente Peñas

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 4
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 4
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Argentina Under 20 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Argentina Under 20 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4