Nader Rashad

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 1
Spain 4
Argentina 3

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 2
Kazakhstan 1
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 2
Spain 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4
Pham Minh Giang (VIE) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1