Kai Bardal

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4