Dmitri Skiperski

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 5
Spain 4
Iran 2
Portugal 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 5
Iran 3
Ukraine 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 5
Iran 3
Ukraine 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 5
Iran 3
Ukraine 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 5
Iran 3
Ukraine 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 4
Kazakhstan 5
Iran 3
Ukraine 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1