Dmitri Skiperski

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 1
Portugal 2
Russia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 4
Julio Delgado González (ESP) 1
Massimiliano Neri (ITA) 5
Alexander Ratych (UKR) 3
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2