Nikolaj Saabye

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Thailand 1
Argentina 3
Iran 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Thailand 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 1
Iran 2
Ukraine 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 1
Iran 2
Ukraine 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 1
Iran 2
Ukraine 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 1
Iran 2
Ukraine 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Simi (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Simi (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Hesham Saleh (EGY) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Hesham Saleh (EGY) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Hesham Saleh (EGY) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Hesham Saleh (EGY) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1