Nikolaj Saabye

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Thailand 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Iran 2
Spain 5
Ukraine 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Iran 2
Spain 5
Ukraine 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 3
Iran 2
Spain 5
Ukraine 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Kazakhstan 4
Portugal 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Kazakhstan 4
Portugal 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Kazakhstan 4
Portugal 1
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 2
Vander Iacovino (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1