Rene Gaida

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4