Andrea Bucciol

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Iran 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain Women 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 2
Russia 5
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 2
Russia 5
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 2
Russia 5
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 2
Russia 5
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 2
Russia 5
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 2
Russia 5
Russia Women 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 5
France 3
Iran 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 5
France 3
Iran 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 5
France 3
Iran 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 5
France 3
Iran 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 5
France 3
Iran 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 5
France 3
Iran 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 1
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Massimiliano Neri (ITA) 4
Alexander Ratych (UKR) 3
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Budstar FSF (UKR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3