Lukasz Frajtag

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Poland 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 3
Slovenia 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 5
Iran 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Michal Kaluza (POL) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Michal Kaluza (POL) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Michal Kaluza (POL) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5