Osmar Arney Fonnegra Henao

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Argentina 4
Portugal 1
Venezuela 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Argentina 4
Portugal 1
Venezuela 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Massimiliano Neri (ITA) 3
Alexander Ratych (UKR) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4