Hussein Dib

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 2
Japan 1
Russia 4
Spain 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Slovenia 4
Ukraine 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Iran 3
Slovenia 4
Ukraine 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Amitesh Behari (FIJ), OFC 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Amitesh Behari (FIJ), OFC 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Pescara C5 (Italy) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Thailand 3
France 4
Iran Under 20 2
Thailand Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Thailand 3
France 4
Iran Under 20 2
Thailand Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5