Jyrki Filppu

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Spain 3
Iran 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Spain 3
Iran 5
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Spain 3
Iran 5
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Gazprom Ugra (RUS) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Gazprom Ugra (RUS) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Gazprom Ugra (RUS) 1
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3