Sergey Novikov

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 3
Portugal 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Portugal Women Team 4
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Portugal Women Team 4
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Portugal Women Team 4
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Portugal Women Team 4
Spain 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 1
Iran 3
Poland 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 1
Iran 3
Poland 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 1
Iran 3
Poland 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Spain 1
Iran 3
Poland 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Hernán José Garcias (ARG) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Hernán José Garcias (ARG) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Hernán José Garcias (ARG) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Hernán José Garcias (ARG) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 3
Iran 2
Russia Women 1
Ukraine 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 3
Iran 2
Russia Women 1
Ukraine 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 3
Iran 2
Russia Women 1
Ukraine 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 3
Iran 2
Russia Women 1
Ukraine 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1