Flavio Monteiro Do Amaral

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Kazakhstan 2
Iran 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Spain 2
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Katawut Hankampa (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 4
Brazil Under 18 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 4
Brazil Under 18 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 4
Brazil Under 18 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 4
Brazil Under 18 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 3
Andre Dos Santos Bié (BRA) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3