Roberto Osimani

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 2
France 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 2
Slovenia 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 2
Slovenia 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (BRA) 5
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Italy 5
Portugal Women Team 3
Russia 2
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Italy 5
Portugal Women Team 3
Russia 2
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Italy 5
Portugal Women Team 3
Russia 2
Spain 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Italy 5
Portugal Women Team 3
Russia 2
Spain 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Evandro Borges (BRA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Iran 4
Portugal 3
Spain Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Iran 4
Portugal 3
Spain Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Iran 4
Portugal 3
Spain Women 5

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Iran 4
Portugal 3
Spain Women 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 2
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2