Ivica Ojvan

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 3
Russia 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hernán Basile (ARG) 2
Fulvio Colini (ITA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
SL Benfica (Portugal) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Iran 3
France 1
Poland 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Iran 3
France 1
Poland 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2