Dejan Djedovic

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 5
Argentina 1
Iran 2
Russia Women 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Japan 1
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Japan 1
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Japan 1
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Japan 1
Russia 2
Spain 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Dabiri Tabriz (Iran) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Portugal 1
Serbia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Portugal 1
Serbia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Portugal 1
Serbia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Portugal 1
Serbia 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Budstar FSF (UKR) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Goran Ivancic (SRB) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Goran Ivancic (SRB) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Goran Ivancic (SRB) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best Female Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 5
Andrés Sanz (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Goran Ivancic (SRB) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Thailand 3
Spain Under 19 5
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Thailand 3
Spain Under 19 5
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Thailand 3
Spain Under 19 5
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Thailand 3
Spain Under 19 5
Spain Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Mahdi Javid (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Mahdi Javid (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Japan 1
Russia 2
Spain 3
Iran 5
Iran Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Alireza Samimi (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Yanar Asadov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1