Dejan Djedovic

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 3
Japan 1
Russia 2
Spain 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 2
Russia 4
Russia Women 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 2
Russia 4
Russia Women 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 2
Russia 4
Russia Women 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 2
Russia 4
Russia Women 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Iran Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Iran Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Iran Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Iran Women 4
Japan 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Spain Under 19 5
Thailand 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Spain Under 19 5
Thailand 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Spain Under 19 5
Thailand 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Spain Under 19 5
Thailand 3
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 2
Josip Jurlina (CRO) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 1
Russia 3
Spain 5
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 5
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Budstar FSF (UKR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4