Tomas Neumann

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Iran 1
Portugal 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Iran Under 20 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Iran Under 20 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5