Vander Iacovino

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Portugal 5
Russia 1
Spain Women 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 1

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 1

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 1

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3