Stane Kokalj

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 4
Kazakhstan 1
Portugal 3
Russia 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Hungary 4
Slovenia 1
Spain 2
Ukraine 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Hungary 4
Slovenia 1
Spain 2
Ukraine 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Leandro Simi (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Hungary 4
Slovenia 1
Spain 2
Ukraine 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran Women 3
Portugal 5
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1