Sebastián Larocca

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 2
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 2
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 2
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 2
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 2
Iran 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Hesham Saleh (EGY) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Brazil Women Under 20 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Poland 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Poland 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Poland 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Poland 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Poland 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 5
Hesham Saleh (EGY) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 18 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Alexander Ratych (UKR) 1
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1