Josep Linares Pociello

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 1
Spain 5
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 1
Spain 5
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Pescara C5 (Italy) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Pescara C5 (Italy) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Pescara C5 (Italy) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Pescara C5 (Italy) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Simi (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Argentina 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2