Beni Simitci

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 5
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1