Armando Rodriguez Nieto

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Italy 1
Japan 4
Spain 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Spain 5
Russia Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Spain 5
Russia Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Spain 5
Russia Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fabio Cortez (BRA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 1
Portugal 3
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 1
Portugal 3
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 1
Portugal 3
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Danilo Baron (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 3
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Danilo Baron (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 3
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Danilo Baron (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 3
Portugal 2
Portugal Women Under 18 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 2
Evandro Borges (BRA) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3