Eduardo Garcia Belda

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Argentina 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Argentina 2
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 5