Duman Balykbayev

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
France 2
Iran 5
Poland 4
Thailand 3

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 5
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 2
Brazil Women Under 20 3
Egypt 1
Kazakhstan 5
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 5
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 2
Brazil Women Under 20 3
Egypt 1
Kazakhstan 5
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 3
Portugal 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 3
Portugal 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1