Duman Balykbayev

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Iran 4
Japan Under 20 2
Russia 5
Thailand 3
Spain Women 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 5
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 2
Brazil Women Under 20 3
Egypt 1
Kazakhstan 5
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 5
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 2
Brazil Women Under 20 3
Egypt 1
Kazakhstan 5
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 5
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 2
Brazil Women Under 20 3
Egypt 1
Kazakhstan 5
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 5
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 2
Brazil Women Under 20 3
Egypt 1
Kazakhstan 5
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
France 2
Iran 5
Poland 4
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3
Eder Popiolski (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
France 2
Iran 5
Poland 4
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3
Eder Popiolski (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
France 2
Iran 5
Poland 4
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3
Eder Popiolski (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
France 2
Iran 5
Poland 4
Thailand 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 3
Eder Popiolski (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Akbar Usmonov (UZB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 3
Portugal 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 3
Portugal 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 3
Portugal 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 3
Portugal 4
Russia 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Kazakhstan 5
Morocco 4
Russia 1
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Kazakhstan 5
Morocco 4
Russia 1
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Kazakhstan 5
Morocco 4
Russia 1
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 3

Best National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Kazakhstan 5
Morocco 4
Russia 1
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Duje Maretic (CRO) 3
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Angelica Dibiase (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Zeinab Karami (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Massimiliano Neri (ITA) 1
Alexander Ratych (UKR) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 3

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Budstar FSF (UKR) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Rafsanjan FC (IRN) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 2