Andrei Tolmach

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Iran Women 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia Women 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Jessika Karoline Manieri (BRA) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1