Gustavo Adolfo Muñana Fuentes

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain Under 19 5
Thailand 3
Spain Women 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 1
Eder Popiolski (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 1
Eder Popiolski (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 1
Eder Popiolski (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil Women 3
Iran 4
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán José Garcias (ARG) 1
Eder Popiolski (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Morocco 5
Spain 2
Serbia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Julio Delgado González (ESP) 5
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 1