Ville Sihvonen

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Portugal 5
Iran Women 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 1
France 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 1
France 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Humberto Honorio (BRA/ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 2
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Marta Balbuena (ESP) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3