Jozef Hanzel

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 3
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 3
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 3
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Ukraine 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Tasisat Daryaei (Iran) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Portugal 4
Russia 2
Russia Women 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Portugal 4
Russia 2
Russia Women 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Portugal 4
Russia 2
Russia Women 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5